Fed ocenił w komunikacie wydanym po zakończeniu posiedzenia w środę, że amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie, wciąż jednak nie powróciła ona do pełnego zatrudnienia.

„Warunki panujące na rynku pracy poprawiły się dalej w pewnym stopniu. Zasoby rynku pracy pozostają jednak wciąż nie w pełni wykorzystane” – napisano w komunikacie.

Fed zaznaczył w środę, tak jak czynił we wszystkich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez „znaczny okres czasu”.

Amerykański bank centralny podkreślił, że stopa inflacji pozostaje poniżej celu. W ocenie banku centralnego istnieje jednak szansa, że dynamika cen w USA przyspieszy.

„Prawdopodobieństwo tego, że inflacja będzie pozostawała poniżej poziomu 2 proc. nieco spadło od początku roku” – napisano.

Ceny konsumpcyjne w USA w sierpniu spadły o 0,2 proc. mdm – podał amerykański Departament Pracy w środę. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,7 proc.

Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 15 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 10 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 5 mld USD miesięcznie.

Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 15 mld USD miesięcznie.

Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżał programu QE na kolejnych posiedzeniach. Fed zasygnalizował, że zamierza zakończyć program luzowania ilościowego prawdopodobnie w październiku. (PAP)