W trzecim lub czwartym kwartale przyszłego roku stopa bezrobocia w USA powinna spaść do 5,5 proc., ten poziom będzie sugerował powrót amerykańskiej gospodarki do pełnego zatrudnienia.

„Myślimy, że w momencie gdy stopa bezrobocia spadnie do 5,5 proc., zobaczymy wyraźną presję na wzrost wynagrodzeń. To skłoni te osoby, które pozostają poza siłą roboczą do powrotu na rynek i do ponownego poszukiwania pracy” – napisali w raporcie ekonomiści Moody’s.

W lipcu stopa bezrobocia w USA wyniosła 6,2 proc., po tym jak w czerwcu znalazła się na poziomie 6,1 proc. Stopa bezrobocia w USA w czerwcu była najniższa od września 2008 r.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 289 tys. Czterotygodniowa średnia dla tego wskaźnika wynosi 293,5 tys., co jest najniższym poziomem od lutego 2006.

„Liczba nowych tygodniowych bezrobotnych w USA rzadko spadała poniżej 300 tys. Działo się tak tylko, gdy ekspansja gospodarcza była bliska swoich cyklicznych maksimów. Było tak w roku 2006 oraz wcześniej w 1999 r. Wtedy jednak stopa bezrobocia była niższa niż jest obecnie” – napisali analitycy Moody’s.

„Warunki panujące wtedy na rynku pracy były wyraźnie rożne od tych panujących teraz, obecnie w USA wolne moce na rynku pracy są dużo większe” – dodali.

Wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w USA w lipcu 62,9 proc. i jest blisko najniższych poziomów od czasu recesji.

W ocenie ekonomistów Moody’s stopa partycypacji w USA powinna wzrosnąć w najbliższym czasie, będzie jednak pozostawała relatywnie niska.

--------------

Nie warto sie wiec klocic kto ma racje,

a obecnie wciaz jednak przewage maja

optymisci oczekuajcy dalszych wzrostow cen

akcji.Jasne jest tez,ze ceny akcji nie moga

rosnac non-stop a obecna faza wzrostow

praktycznie bez zadnej,wiekszej korekty trwa

juz wyjatkowo dlugo i mozna smialo

powiedziec,ze jest "przeterminowana".

Tak wiec czekamy na FED w pazdzierniku ,

to w tej chwili dla rynkow decydujaca sprawa.

--------------

A dla wielu inwestorow decydujacym

wskaznikiem jest kurs Apple.Ponizej wykres

za ostatni miesiac

pokazujacy wyraznie,ze kurs juz nie ma

ochoty isc wyzej i zachowuje sie jak

sploszony zajac spadajac w dol po

byle plotce i niesmialo odbijajac gdy zapadnie

cisza.Ale juz nie bije rekordow.